Benczúr Gyula szobor - Nyíregyháza

Benczúr Gyula szobor - Nyíregyháza

A hagyományos megformálású Benczúr-szobor Nyíregyháza egyik régi, patinás alkotása, amely az érdekes stílusú Jósa András Múzeum előtt áll. Idősebb Fekete Géza szobrászművész alkotta 1942-ben.

Benczúr Gyula festőművész 1844-ben született Nyíregyházán, aki már életében elismert és köztiszteletben álló festőművész volt, 1910-ben a Magyar Tudományos Akadémia tiszteleti tagja lett. 1920-ban hunyt el. Történelmi témájú képei közül a millenniumra 1896-ban megfestett Budavár visszavétele című képe a műfaj egyik legjelentősebb alkotása.