Magyar huszár szobra - Nyíregyháza

Magyar huszár szobra - Nyíregyháza

Nyíregyháza komoly katonai történelemmel rendelkezik. Erről tanúskodik a Kálvin tér folytatásának tekinthető Országzászló tér déli részén található a huszároknak emelt „A magyar huszár” bronz lovas szobor.

A huszárok 1869-től részesei a város életének, ekkor költözött be ugyanis a magyar királyi hadsereg egy huszárezred osztálya a város laktanyájába, 1891-ben pedig felépült egy teljes huszárezred befogadására alkalmas kaszárnya. A huszárok a II. világháborúig fontos szerepet játszottak a város gazdasági és társadalmi életében.

A szobor talpazatát a helyi huszárezred két nagy csatájának örző emlékmű díszíti. A Győrfi Sándor szobrászmester munkáját dicsérő domborművek egyike a napóleoni háború korában történt hoszárrohamra, a másik a huszárok utolsó, 1944-es frontra történő kivonulására emlékezik