Zsinagóga - Nyíregyháza

Zsinagóga - Nyíregyháza

A város szép épülete az 1924-32 között, Baumhorn Lipót tervei alapján felépített ortodox zsinagóga. A zsinagógai térbe lépve megpillanthatjuk az emelvényt, ahol a Tórát olvassák fel, mely középen található, szemben pedig a keleti fal, középen az oszlopokkal keretezett frigyszekrény, ahol a Tórát őrzik.

A frigyszekrényt a zsinagógai tértől függöny választja el. A mennyezeten és a falakon festmények találhatók, ezek nem alakokat ábrázolnak, hanem törzsek és a csillagképek jeleit, bibliai jeleneteket és a zsidóság vallási szimbólumait.

A festményeket Z. Szalay Pál nyíregyházi művésztanár készítette.